Drenica News

Lajmet e fundit nga rajoni dhe bota!

Lajme

​Caktohet data e zgjedhjeve të përgjithshme në Shqipëri

Më datë 25 prill shqiptarët do t’u drejtohen qendrave të votimit për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare të vitit 2021.

Kjo datë është dekretuar nga ana e presidentit shqiptar, Ilir Meta në mbështetje të Kodit Zgjedhor.

“Zgjedhjet për Kuvendin të zhvillohen ditën e diel, më datë 25 prill 2021”, thuhet në dekretin e Metës.

Kjo datë vjen pas konsultimeve gjatë ditës së premte mes presidentit Meta dhe kryetarëve të partive kryesore politike në vend.

Për kryeministrin Edi Rama, nuk ishte problem data e zgjedhjeve duke shtuar se ishte i gatshëm të pranonte cilëndo datë.

Nga ana tjetër edhe opozita nuk dha ndonjë datë konkrete, por thanë se zgjedhjet duhet të jenë të lira dhe të ndershme. /

Comment here