Drenica News

Lajmet e fundit nga rajoni dhe bota!

Lajme

Haziri me një status në Facebook ‘godet’ partnerët e koalicionit: Zgjedhja e Presidentit kalon nëpër zyrat e LDK’së

Nënkryetari i LDK’së Lutfi Haziri thotë se president i Kosovës do të zgjidhet ai që përfaqëson unitetin e popullit. Në këtë mënyrë, sipas Hazirit, zgjedhja e presidentit do të kalojë nëpër zyrat e partisë së udhëhequr nga Isa Mustafa.


Komentet kryetari i Gjilanit i bëri nëpërmjet Facebookut.

Zgjedhja e Presidentit kalon nëpër zyrat e LDK’së. Ashtu siç kaloi edhe zgjedhja e Kryeministrit dhe Kryetares së…

Posted by Lutfi Haziri on Monday, August 24, 2020

“Zgjedhja e Presidentit kalon nëpër zyrat e LDK’së. Ashtu siç kaloi edhe zgjedhja e Kryeministrit dhe Kryetares së Kuvendit…Kur bëhet kështu, dihet kush bëhet President. Ai që përfaqëson unitetin e popullit. Vazhdojmë…’, shkroi Haziri.


I pari i AAK’së, Ramush Haradinaj tha se synon postin e presidentit derisa sipas tij partnerët e koalicionit qeverisës, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, kur e kanë arritur marrëveshjen për koalicion, nuk janë marrë vesh se kush do të zgjidhet president pas skadimit të mandatit të presidentit Thaçi më 2021.

Presidenti i Kosovës zgjidhet me votat e deputetëve në Kuvendin e Kosovës

Më 24 qershor, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka njoftuar se më 24 prill ka paraqitur një aktakuzë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit kundër presidentit Thaçi, kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, dhe disa të tjerëve, emrat e të cilëve nuk janë bërë publikë. Gjykatësi i procedurës paraprake ka maksimum gjashtë muaj kohë, nga muaji prill, për të konfirmuar ose hedhur poshtë aktakuzën. Thaçi më herët ka deklaruar se do të japë dorëheqje nga posti i presidentit, nëse aktakuza kundër tij konfirmohet.

Comment here