Drenica News

Lajmet e fundit nga rajoni dhe bota!

Lajme

Temperaturat sot në Kosovë shkojnë deri në 33 gradë: Instituti Hidrometeorologjik ka një porosi

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se sot në Kosovë temperaturat do të shkojnë deri në 33 gradë Celsius. 


Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se nesër do të mbajë mot kryesisht me diell.

Sipas institutit, për gjatë maleve parashihen vranësira të mesme, por pa reshje. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 15-17 gradë, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 31-33 gradë Celsius.

“Indeksi UV vazhdon të jetë i lartë, në vlerat e rrezikut, prandaj është mirë që në intervalin kohorë prej 9-17 mundësisht mos të jemi në kontakt direkt me rrezet e diellit. Do të fryjë erë kryesisht nga juglindja e lehtë deri mesatare”, thuhet në komunikatë.

Comment here